Koji sastojak iz zraka utjece na smanjenje pH vrijednosti luzine?

Ime i prezime: ana j kckc1563@gmail.com

Najbolje je početi od toga što uopće imamo u zraku. Glavninu čini dušik, vrlo, premda ne i posve inertan plin. Većina ostatka otpada na kisik, znatno reaktivniji plin koji, doduše, ne radi ništa posebno s lužinama, ali zato se zanima za sve što bi se moglo oksidirati. S ta dva plina pokrili smo oko 99 % atmosfere. Većinu ostatka čini argon koji je znatno inertniji od dušika, a uz njega će se naći još i neona, kriptona, ksenona i helija, također odreda inertnih tvari.
Iduću spominjem vodu, iako nje može biti i više nego argona. Može je, naime, biti i puno manje jer njezin sastav varira i u prostoru i u vremenu. Također varijabilan prisutnoću, premda ne koliko voda, još je i ugljikov dioksid. Njega ima tek u ppm-ovima, trenutno nešto preko 400, ali i tako dosta utječe na temperaturu površine ovog planeta. Zadnjih nekoliko desetljeća zbog povećane koncentracije tog plina zime sve češće nisu baš zime, a ljeta budu ljeta i više nego što bi trebalo.

I što sad od toga smanjuje pH lužina? Smanjiti pH znači zakiseliti, ili barem smanjiti lužnatost. To može nešto što ili jest kiselo, ili lako prelazi u kiselinu. Ako se prisjetimo sedmog razreda, idealan materijal za kiseline su halogenovodici i oksidi nemetalâ. Halogenovodike nismo spominjali, a oksida imamo dva - vodikov i ugljikov. Za vodikov oksid, odnosno vodu, znamo da je neutralan, dok ugljikov dioksid u reakciji s vodom daje ugljičnu kiselinu. S time bismo mogli reći da imamo odgovor na polazno pitanje.

Dodatan odgovor možemo dobiti ako porazmislimo o tomu kako se mijenja pH lužine kad u nju dodamo još vode tj. kad ju naprosto razrijedimo.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr