Pozdrav, možete odgovoriti jesu li sumpor i voda heterogena ili homogena smjesa, je li tijesto za kruh heterogena ili homogena smjesa, jesu li cink i zeljezo heterogena ili homogena smjesa?

Ime i prezime: Ama Krsic

 


Kratko vizualno pravilo za raspoznavanja homogenih i heterogenih smjesa glasi da se na heterogenima vidi da su heterogene, bilo zato što se vide pojedinačne čestice različitih tvari, bilo zato što su te smjese mutne. To je pravilo međutim korisno samo ako te smjese možemo vidjeti.
Ako ih moramo zamisliti tj. ako imamo samo informacije o sastojcima, onda je korisno znati nešto o tomu što smjese čini homogenima ili heterogenima, odnosno kako se pojedine tvari uopće miješaju. Kod homogenih smjesa (ili sustava) komponente su toliko ispremiješane da će svaki njihov dio biti manje-više jednak tj. da će smjesa u svakom svom dijelu imati jednak sastav. Kod heterogenih ćemo pak smjesa naći agregate ili cijele zone u kojima imamo samo jednu komponentu smjese (ili neki pravi podskup svih komponenti). Granice tih agregata ili zona znače da će se svjetlost na njima vjerojatno lomiti i upravo zbog toga ih uopće vidimo, ili barem vidimo da je nešto mutno. Kako će se pak komponente ponašati, ovisi o njima samima. Neke se tvari miješaju u svim omjerima, neke samo u određenim rasponima, a neke (približno) nikako.
Npr. kad pomiješamo sumpor i vodu, sumpor se u vodi neće otopiti, nego će ostati malo na njoj plutati, a malo sjediti na dnu posude. I nikakvo mućkanje to neće promijeniti (znam jer sam više puta probao).
Tijesto pak čine zrnca škroba (i čega još bude u brašnu, npr. glutena) dispergirana u taman toliko vode da ona ostanu u dosta bliskom kontaktu. To je dosta bitno za mehanička svojstva tijesta, ali ovdje je bitno samo to da nemamo prozirnu otopinu, nego nešto gusto i mutno, dakle očito heterogeno.
Cink i željezo mogu pak biti i homogena i heterogena smjesa, ali i intermetalni spoj, ovisno o tomu kako smo ih točno pomiješali, te u kojem omjeru. Ako u istu kantu ubacimo komadiće željeza i cinka i to ostavimo na miru, nije teško pogoditi da smo dobili heterogenu smjesu. Ako to stavimo u vatru i zatalimo, pri različitim temperaturama (te ovisno o tomu koliko čega imamo u kanti) nastajat će različiti sustavi, neki od kojih će biti heterogeni, a neki homogeni, bilo jer se radi o otopinama, bilo jer se radi o intermetalnim spojevima.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija