Poštovani, molim Vas pomoć vezano uz sljedeće: radim vježbu kristalizacije kobaltova (II) nitrata heksahidratata otapajući 16g soli u 10ml destilirane vode. Vodenu otopinu soli ostavio sam da odleži na 2 tjedna (na sobnoj temperaturi), međutim nije nastao nikakav oblik kristalizacije. Potom sam vodenu otopinu kobaltova (II) nitrata uhlapio i pritom jedino što sam uspio postići jest neželjena nagla kristalizacija soli. Također, želim samo napomenuti kako u ovoj fazi nisam koristio končić, već sam želio dobit početne kristale, a iz njih razviti veće. Ne znam gdje griješim i kako da postignem kristalizaciju. Hvala na odgovoru, Simon

Ime i prezime: Simon Veljkovic simonxeu@gmail.com

Prema literaturnim podacima, u 100 mL vode otopit će se 84 g bezvodnog kobaltovog(II) nitrata ili 335 g heksahidrata. Za 10 mL vode to bi bilo 33,5 g heksahidrata, odnosno preko dvostruko više nego što si ti otopio. To bi značilo da bi za početak kristalizacije trebalo ipariti preko polovice vode iz čaše. Ne znam jesi li na početku pokusa zabilježio razinu vode u čaši, ali ako se nije spustila ispod polovice početne razine, onda se nikakva kristalizacija nije ni trebala dogoditi. Ako razina jest bila ispod, a nije bilo kristalâ, onda si imao prezasićenu otopinu i vjerojatno bi pomoglo npr. struganje spatulom po dnu čaše ili ubacivanje kakvog sitnog kristalića kobaltovog(II) nitrata.
Ako sad imaš gotovo suh materijal, možda bi bilo najlakše da u otopinu dodaš vode tako da ukupno bude oko 5 mL otopine te, ako bude trebalo, oprezno zagriješ otopinu dok se sve ne otopi (topljivost kobaltovog(II) nitrata grijanjem dosta poraste). Ako se ni blizu vrenja ne otopi sve, dodaš još malo vode. Nakon toga ostaviš da se hladi i hlapi. Ako si imao prezasićenu otopinu, kristali bi se mogli pojaviti već nakon nekoliko sati. Ako ih nema, možeš ostaviti čašu blizu radijatora preko noći pa drugi dan pogledati što ima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr