Dorba večer,imam pitanje u vezi sa jednim zadatkom.Zadatak glasi:Masa dijamanta se mjeri posebnom jedinicom mase karatom(1 karat=0,205g).Izračunaj masu dijamanata koji ima 530 karata.Hvala unaprijed i oprostite ako sam Vam zadala još posla.

Ime i prezime: Leona Katašević katasevic98@gmail.com

Kako su svi trenutno aktivni odgovarači na pitanja na E-školi kemije volonteri, moglo bi se reći da je ovo posao koji si zadajemo sami.

Zadatak se pak rješava tako da se pomnože zadani brojevi. Ako je jedan karat jednak 0,205 g, a dijamant teži 530 karata, njegova masa u gramima bit će jednaka:

m(dijamant) = 530 ∙ 0,205 g = 108,65 g

Uzgred budi rečeno, karat se ne koristi samo za dijamante, nego i drugo drago kamenje, kao i za plemenite metale. Također, jedan karat ne iznosi 0,205 g, nego 0,200 g. Vrijednost od 0,205 g bila je međunarodni standard od 1877. do 1907., kad je prihvaćena vrijednost od 0,200 g. Doduše, treba imati na umu da nisu sve zemlje jednakim tempom prihvaćale nove standarde u mjerenju, tako da kod starijih literaturna izvora treba biti na oprezu s nestandardnim jedinicama. Inače, i ime i veličina karata izvode se od sjemenki rogača koje su se nekad koristile u mjerenju skupocjenih tvari.

A ne mogu ne primijetiti ni da 530 karata ima upravo Cullinan I, od 1992. drugi najveći, a prije toga najveći brušeni dijamant na svijetu.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr