DObar dan,imam pitanje u vezi pokusa iz kemije.Dobili smo pokus da izračunamo maseni udio octa nakon što smo ga razrijedili u omjeru 1:3.Ja sam uzela 10ml octene kiseline(9% ocat znači da je alkoholni) i 20ml vode i meni nije jasno kako ja trebam izračunati maseni udio octa u ovome pokusu.Ako bi mi mogli odgovoriti u što kraćem roku bila bih jako zahvalna jer mi pokus treba biti gotov za 2 dana i jako sam u žurbi.Unaprijed hvala i pozdrav.

Ime i prezime: Irma Sinanović irmasinanovic606@gmail.com

Odgovorivši na vrlo slično Laurino pitanje, vidim sad da ono možda baš i nije bilo najpreciznije postavljeno. Naime, octena kiselina može označavati kemijski spoj octenu kiselinu, ali i njezinu vodenu otopinu. Kod tebe je očito da se radi o otopini, a kako se u drugom pitanju spominje pokus, vjerojatno je i tamo otopina, a ne čista octena kiselina.

Gustoća 9 %-tne octene kiseline iznosi oko 1,01 g/mL, što je dovoljno blisko gustoći vode (1,00 g/mL) da bez velike štete možemo reći da su iste. To bi značilo da si pomiješala 10 g octene kiseline i 20 g vode te da masa razrijeđene otopine iznosi 30 g. Pored toga, kako je maseni udio zadan samo s jednom značajnom znamenkom, ići na gustoću s trima značajnima znamenkama nema previše smisla.

Maseni udio octene kiseline u toj otopini bit će jednak omjeru mase octene kiseline i mase razrijeđene otopine, a masu octene kiseline izračunat ćeš tako da masu polazne kiseline pomnožiš s njezinom gustoćom:

w2(CH3COOH) = m(CH3COOH)/m(razr. otopina)

= w1(CH3COOH)∙m(9 %-tna kiselina)/m(razr. otopina)

I to bi trebalo ispasti 3 %.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr