Možete li reći odgovor na pitanje?Ako kalijev nitrat ima topljivost od 110g na 60 stupnjeva kakva je to otopina?U prethodnim pitanjima govorili ste o nekoj tablici,ali ne razumijem o čemu mislite.Molim vas da probate objasniti odgovor da bude razumljiv i za učenike u osnovnoj školi.Hvala.

Ime i prezime: Karla

Otopina je onakva kakva se pripremi. Ako pri 60 °C u 100 mL vode ima otopljeno točno 110 g kalijevog nitrata (i nešto kristala u ravnoteži s otopinom), otopina će biti zasićena. Ako je otopljeno manje od toga, otopina će biti nezasićena, a ako je otopljeno više, otopina će biti prezasićena. Ovo treće ne može se dobiti otapanjem, ali može tako da se otopina zagrije na višu temperaturu, zasiti kalijevim nitratom i onda ohladi.

Što se tiče tablice, nisam siguran na koje odgovore misliš, tako da mi nije baš skroz lako pogoditi na što sam u njima mislio. Moguće je da se radi o nekoj tablici topljivostî. U takvim tablicama nalaze se podaci koji govore koliko se određenih soli može otopiti u 100 mL vode pri određenoj temperaturi. Jedna dosta velika, premda ne i savršena kompilacija takvih podataka nalazi se na Wikipediji.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr