Mozete li mi pomoci s jednim zadatkom? Zadatak glasi: Izračunajte valnu duljinu elektromagnetskog zracenja ako elektron u vodikovu atomu prijede iz stanja n=4 (E= -1,362*10^-19 J) u stanje n=2 (E= -5,447*10^-19 J), ja neznam sto bih tu trebao ucinit?

Ime i prezime: Martin Kokot

Prvo što trebaš učiniti je izračunati razliku energije između stanja n = 4 i n = 2. Tu ćemo razliku označiti oznakom ΔE (čitaj: delta e), a izračunat ćemo je po formuli:

ΔE = E4E2

Zatim ćemo iz te razlike izračunati valnu duljinu (oznaka λ, čitaj: lambda) elektromagnetskog zračenja koje odgovara toj razlici energije. To ćemo učiniti uvrštavanjem razlike energije u formulu:

λ = (hc) / ΔE

gdje je h Planckova konstanta (i iznosi 6,62 ⋅ 10−34 J s), a c je brzina svjetlosti u vakuumu i iznosi 3 ⋅ 108 m/s.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr