Što je zakašnjelo vrenje ,kako bi trebao izgledati dijagram ovisnosti tlaka para o temp. vrelista(destilacija pri sniženom tlaku -pokus)

Ime i prezime: Melita Matan melita1984matan@yahoo.com

(1) Zakašnjelo vrenje je pojava da se tekućina pri zagrijavanju lokalno (mjestimično) pregrije, tj. zagrije iznad temperature vrelišta, a onda odjednom, naglo prijeđe u paru uz "poskakivanje". Do zakašnjelog vrenja će doći ako tekućinu zagrijavamo naglo i bez miješanja. Pojava zakašnjelog vrenja je u laboratoriju dosta nezgodna i nepoželjna, pa je nastojimo spriječiti sporijim zagrijavanjem tekućine, miješanjem i dodatkom tzv. kamenčića za vrenje (komadića neglaziranog porculana).

(2) Pretpostavljam da je trebalo pisati "ovisnosti tlaka para o temperaturi" (bez "vrelišta"). Što je veća temperatura, veći je i tlak para. Dijagram je približno rastući pravac. Temperaturu kod koje tlak para postane jednak vanjskom tlaku zovemo temperaturom vrelišta (to je definicija!). Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr