Što su to namirnice praznih kalorija i što sve ubrajamo u namirnice praznih kalorija?

Ime i prezime: Linda Ptiček Lindy@net.hr

"Namirnice praznih kalorija" su namirnice velike energetske vrijednosti, a istovremeno siromašne mineralima, vitaminima i biljnim vlaknima. Tu ubrajamo namirnice koje sadrže puno bijelog brašna, šećera i životinjskih masnoća: bijeli kruh, špek, slanina, masni sir, kolači i slatkiši. U uravnoteženoj prehrani trebalo bi dati prednost integralnom kruhu, voću i povrću, ribi i jajima.

Ovdje smatram potrebnim napomenuti i to, da kolikogod "namirnice praznih kalorija" bile štetne, njihova je štetnost još uvijek daleko manja od štetnosti pušenja i prekomjernog uživanja alkohola, pa smatram krajnje smiješnim kada vidim ljude da raspravljaju o "zdravoj prehrani" istovremeno držeći upaljenu cigaretu u ustima. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr