Dobar dan, Zanima me za strijelice pri hridolizi soli, u puferskoj otopini i pri disocijaciji slabih kiselina i luzina. Ja sam do sad stavljala dvostruke za povratne reakcije a u rjesenjima matura svaki put bude drukcije nekad budu povratne strijelice, nekad za ravnotezu a jednom sam naisla i da su za slabu kiselinu stavili jednu strijelicu. Pa me zanima je li oboje ispravno tj je li priznaju oboje. Poz

Ime i prezime: Marc Le marcela.lekaj03@gmail.com

O strelicama sam nešto već pisao ovdje i ovdje. Ukratko, to koje ćemo strelice koristiti određuje u prvom redu kontekst, odnosno što želimo reći. U slučaju povratnih reakcija, strelice bi trebale biti dvostruke (⇄), dok bi za ravnotežne reakcije trebalo koristiti dvostruke polustrelice (⇌). Najmudrije je ravnati se time što će pisati u zadatku. Npr. ako se traži da se "jednadžbom kemijske reakcije opiše promjena", onda će ići obična jednosmjerna strelica. Ako se traži da se opiše neka povratna reakcija, ići će dvostruke strelice, dok će za opis ravnotežnog sustava ili ravnotežne reakcije ići dvostruke polustrelice. Nisam uključen u završne ispite, tako da ne znam što će se i kako priznavati, ali sklon sam misliti da bi kriterij trebala biti ispravnost napisanog.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr