Na katodi nekog elektroliznog članka izluči se 3 g aluminija iz taline aluminijevog klorida, jakost struje je 2 A. Koliko dugo je trajala elektroliza u satima?

Ime i prezime: Nika Peričić nika.pericic@gmail.com

Ovdje treba samo preurediti formulu:

m(Al) = M(Al)⋅It/(z⋅F)

u:

t = m(Al)⋅z⋅F/(M(Al)⋅I)

Budući da je aluminij trovalentan, z će iznositi 3, a Faradayeva konstanta iznosi 96485 C/mol.

Dometnuo bih samo još da se aluminij industrijski dobiva elektrolizom taline aluminijevog oksida i kriolita. Aluminijev klorid je nezgodan jer navlači vlagu pa ga je teško imati kao bezvodnu sol, a k tomu je u principu molekulske građe, dakle loš vodič električne struje. Međutim, ako se aluminijev klorid otopi u rastaljenoj soli, onda će elektroliza ići. Taj bi proces, ako se riješe razni tehnički problemi koji ga čine neefikasnim, mogao zamijeniti dosadašnju praksu jer nudi uštede u energiji i omogućava nešto lakše spremanje ugljikovog dioksida koji se oslobađa pri elektrolizi. Ponešto o tomu može se pročitati ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr