Pozdrav! Nikako ne uspijevam riješiti ove zadatke; riješenje mi je hitno potrebno. hvala unaprijed! :) 1. Uparavanjem 20 dm³ otopine koja sadrži 20,37 g MgSO4 po dm³ dobivena je 8 mas.% otopinaq gustine 1,082 g/cm³. Koliko cm³ ove otopine je nastalo? Koliki je molaritet polazne otopine? 2. Potrebno je pripremiti 150 cm³ otopine u kojoj se nalazi 12,5 g bakra. Ako bakar dolazi iz CuSO4 koliko grama CuSO4 je potrebno?

Ime i prezime: Sejla piljugsejla@gmail.com

O hitnoći ću samo ukratko reći da se zadnjih par mjeseci uglavnom bavim vlastitim hitnim stvarima, a za E-školu kemije u principu kradem vrijeme. To znači da je moliti za brzinu uglavnom uzaludno, odnosno da je puno pametnije pokušati iskopati odgovore na već prije postavljena slična pitanja. Ova je stranica u pogonu preko dva desetljeća, tako da je velika većina osnovno- i srednješkolske tematike ovdje već obrađena. Ja ću, naravno, nastaviti pisati nove odgovore na slična pitanja jer je neka od njih dosta teško naći, ali to mogu jedino onim tempom koji mi sve ostale obaveze dopuštaju.

A sad zadaci.

Prvi me dosta podsjeća na zadatke kojima sam se bavio ovdje i ovdje. Najvažnije je, naime, primijetiti da isparava samo voda, dok količina soli ostaje ista. Iz sastava i volumena polazne otopine možemo izračunati koliko ima magnezijevog sulfata:

m(MgSO4) = γ(MgSO4)∙V1(otopina)

Molaritet bi trebala biti množinska koncentracija, koja se može izračunati tako da masenu koncentraciju podijelimo s molarnom masom otopljene tvari:

c(MgSO4) = γ(MgSO4)/M(MgSO4)

Volumen konačne otopine izračunat ćemo ovako:

V2(otopina) = m2(otopina)/ρ2(otopina)

= m(MgSO4)/(ρ2(otopina)∙w2(MgSO4))

2. Postupak je identičan prvom zadatku ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr