Pozdrav! Pokušavam riješiti zadatke, ali ne ide. Unaprijed hvala na odgovoru! Izračunati maseni procenat bezvodne soli u 25 g MgCl2×6H2O. Izračunati molalitet otopine koja nastaje miješanjem 85,3 g otopine NaOH molaliteta 1,35 mol/kg, 0,95 g NaOg i 89,1 cm³ vode. Uzeti da je gustina vode 1 g/cm³.

Ime i prezime: Sejla piljugsejla@gmail.com

1. Klikni ovdje i zatim redom na tri poveznice u tom odgovoru. Tamo se računa maseni udio vode, a ovdje trebaš izračunati maseni udio soli, što možeš dobiti tako da od 100 % oduzmeš maseni udio vode, ili tako da koristiš formulu:

w(MgCl2, MgCl2(H2O)6) = M(MgCl2)/M(MgCl2(H2O)6)

2. Molalitet je omjer množine otopljene tvari i mase otapala. To znači da za konačno rješenje trebamo razlomak koji će u brojniku imati ukupnu množinu natrijevog hidroksida, a u nazivniku ukupnu masu vode. Druga dva podatka mogu se direktno koristiti, dok iz prvog trebamo izvući mase pojedinačnih tvari. To možemo ovim putem:

b(NaOH) = n(NaOH)/m(H2O)

= m(NaOH)/(m(H2O)·M(NaOH))

Iz toga možemo izraziti masu natrijevog hidroksida:

m(NaOH) = b(NaOH)·M(NaOH)·m(H2O)

Za masu otopine vrijedi:

m(ot.) = m(NaOH) + m(H2O)

= b(NaOH)·M(NaOH)·m(H2O) + m(H2O)

Iz toga možemo dobiti masu vode:

m(H2O) = m(ot.)/(b(NaOH)·M(NaOH) + 1)

Oduzimanjem mase vode od mase otopine dobit ćemo i masu natrijevog hidroksida. Masu vode iz otopine sad možeš pribrojiti masi čiste vode (89,1 g), masu natrijevog hidroksida iz otopine masi čistog natrijevog hidroksida (0,95 g), nakon čega se može izračunati množina natrijevog hidroksida i onda konačno molalnost konačne otopine.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr