Može li se amonijev hidroksid izolirati iz vodene otopine ili je on postojan samo u vodenoj otopini u ionskom obliku (amonijevi i hidroksidni ioni)?

Ime i prezime: Fabijan Teskera fabijan.teskera@gmail.com

Kad se otopi u vodi, amonijak uglavnom ostaje u obliku neutralnih molekula. Ako te zanima, udio protoniranih molekula možeš izračunati iz njegove konstante bazičnosti, npr. prema uputama ovdje. Prema tome, amonijev hidroksid u praktičnom smislu ne postoji pa se ne može ni izolirati. Ono što može nastati kad se voda i amonijak nađu zajedno razni su hidrati i klatrati, dakle krutine koje sadržavaju vodu i amonijak u raznim omjerima. Najpoznatiji hidrati amonijaka su hemihidrat, NH3 ∙ 1/2 H2O, i monohidrat, NH3 ∙ H2O. Oba nastaju pri niskim temperaturama ili visokim tlakovima, tako da ih pri nama normalnim uvjetima nećemo naći. Slično vrijedi i za klatrate, kod kojih molekule vode formiraju rahle mrežaste strukture u kojima se onda ugnijezde molekule amonijaka. Međutim, kako su amonijak i voda razmjerno česti spojevi u Svemiru, hidrati i klatrati amonijaka zanimljivi su istraživačima koji se bave drugim planetima i satelitima jer bi se takovih tvari moglo naći na hladnim površinama satelitâ ili u dubinama plinovitih divova.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr