Pozdrav! Pokušavam uraditi neke zadatke ali baš i ne ide pa ako može pomoć. 1. Neka otopina treba da sadrži 56,4 g/dm³ barija. Koliko grama barij hlorida treba da se pripremi 3,26 dm³ otopine? 2. Koji volumen vode treba dodati u 200 cm³ 68 mas. % otopine HNO3 da bi se dobila 10 mas. % otopina? Gustoća(68 mas. % HNO3) je 1,40 g/cm³. 3. Pripremljeno je 30 dm³ 8 mas. % otopine CH3COOH razrjeđivanjem otopine koncentrovane kiseline. Izračunati koliko cm³ 84 mas. % kiseline je uzeto za ovu pripremu. Gustoća 8 mas.% CH3COOH je 1,01 g/cm³ a gustoća 84 mas.% CH3COOH je 1,0692 g/cm³.

Ime i prezime: Nađa Penjić penjicnada@gmail.com

1. U ovom zadatku treba izraziti masu barijevog klorida pomoću mase barija, što će ići preko množina i molarnih masa:

m(BaCl2) = M(BaCl2)∙n(BaCl2)

= M(BaCl2)∙n(Ba)

= M(BaCl2)∙m(Ba)/M(Ba)

= M(BaCl2)∙γ(Ba)∙V(otopina)/M(Ba)

2. Ovdje treba primijetiti da će masa dodane vode biti jednaka razlici konačne i početne mase kiseline. Masu koncentrirane kiseline izračunat ćemo iz volumena i gustoće. Za masu razrijeđene dušične kiseline trebamo odrediti masu dušične kiseline kao čiste tvari, a iz nje onda masu razrijeđene kiseline.

V(H2O) = m(H2O)/ρ(H2O)

m(H2O) = m(razr. HNO3) − m(konc. HNO3)

m(konc. HNO3) = ρ(konc. HNO3)∙V(konc. HNO3)

m(razr. HNO3) = m(HNO3)/w2(HNO3)

= w1(HNO3)∙m(konc. HNO3)/w2(HNO3)

= w1(HNO3)∙ρ(konc. HNO3)∙V(konc. HNO3)/w2(HNO3)

I sad se, ako nam se ne da baviti međurezultatima, možemo vratiti masi vode:

m(H2O) = m(razr. HNO3) − m(konc. HNO3)

= w1(HNO3)∙ρ(konc. HNO3)∙V(konc. HNO3)/w2(HNO3) − ρ(konc. HNO3)∙V(konc. HNO3)

= ρ(konc. HNO3)∙V(konc. HNO3)∙(w1(HNO3)/w2(HNO3) − 1)

3. Prvo trebamo izračunati masu čiste octene kiseline u razrijeđenoj otopini, a onda iz nje možemo dobiti volumen koncentrirane otopine.

m(CH3COOH) = w(razr. CH3COOH)∙m(razr. CH3COOH)

= w(razr. CH3COOH)∙ρ(razr. CH3COOH)∙V(razr. CH3COOH)

m(konc. CH3COOH) = m(CH3COOH)/w(konc. CH3COOH)

= w(razr. CH3COOH)∙ρ(razr. CH3COOH)∙V(razr. CH3COOH)/w(konc. CH3COOH)

Još sličnih zadataka, često s dosta egzaktnim uputama kako ih riješiti, naći ćeš tako da u tražilicu upišeš izraze poput "masena konc", "koji volumen" ili "razrjeđivanjem".

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr