Dobar dan,rješavala sam redoks reakcije u lužnatom mediju i nisam znala rješiti: 1.CuS+NO3=NO+(Cu2+)+(HSO4-)+H2O 2.CO2+NH2OH=CO+N2

Ime i prezime: Katarina R. sstevo1@hotmail.com

Prvi mi je zadatak malo neobičan zbog lužnatog medija, budući da se sjećam da smo na praktikumu analitike kemije netopljive sulfide kuhali u dušičnoj kiselini ili u zlatotopci, dakle prilično kiselom mediju. K tomu, i otopljeni bakrov(II) kation i hidrogensulfatni anion naći ćemo samo ako je otopina kisela. No, papir svašta trpi, a ekran još i više, tako da si možemo dopustiti slobodan izbor medija.

CuS + 7 OH → Cu2+ + HSO4 + 3 H2O + 8 e

NO3 + 2 H2O + 3 e → NO + 4 OH

Prvu parcijalnu jednadžbu treba pomnožiti s 3, a drugu s 8 i onda se mogu zbrojiti, pri čemu će se dobar dio svega pokratiti. Konačan ishod trebao bi izgledati ovako:

3 CuS + 8 NO3 + 7 H2O → 3 Cu2+ + 3 HSO4 + 8 NO + 11 OH

Za slučaj da je to ipak išlo u kiselom, parcijalne jednadžbe izgledale bi ovako:

CuS + 4 H2O → Cu2+ + HSO4 + 7 H+ + 8 e

NO3 + 4 H+ + 3 e → NO + 2 H2O

a konačni ishod ovako:

3 CuS + 8 NO3 + 11 H+ → 3 Cu2+ + 3 HSO4 + 8 NO + 4 H2O

U drugom zadatku parcijalne jednadžbe će biti:

CO2 + H2O + 2 e → CO + 2 OH

2 NH2OH + 2 OH → N2 + 4 H2O + 2 e

Ovdje imamo svaki put po dva elektrona pa ćemo jednadžbe samo zbrojiti i dobiti konačnu jednadžbu:

CO2 + 2 NH2OH → CO + N2 + 3 H2O

Gore sam samo ukratko opisao kako bi trebao izgledati put do rješenja ovih dvaju zadataka. To će ti koristiti za ova dva zadatka, ali već za npr. ovaj neće jer se radi o drugačijem zadatku. Upute za to kako općenito izjednačavati jednadžbe možeš naći npr. ovdje te u odgovorima koji se tu spominju, a za redokse ako klikneš npr. ovdje i opet ako pogledaš i tekstove koji se spominju.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   icvrtila@chem.pmf.hr