Kako je kemija nastala?

Ime i prezime: Nepoznati Nepoznatić

Prva kemijska saznanja, poput ovladavanja vatrom, starija su od naše vrste. Kemija kao znanost rođena je pak u 18. stoljeću, kad su se kemijskim iskustvenim znanjima pridružile znanstvene metode i teorije. Prve trudove moglo se osjetiti već potkraj 17. stoljeća, kad je Johann Joachim Becher predložio "masnu zemlju" kao princip gorenja, a Georg Ernst Stahl to razvio u teoriju flogistona, jednu od najranijih znanstvenih teorija. Nju je pred kraj 18. stoljeća potukao Antoine Laurent Lavoisier, ali diskusija koja se desetljećima vodila oko flogistona u principu je značila pojavu kemije kao znanosti.

Još jedan odgovor na temu možeš pročitati ovdje. Preporuku da se pročita Grdenićeva Povijest kemije preporučam poslušati. Knjiga je ogromna, ali zabavna. Nije joj loše pridodati ni Partingtonovu A short history of Chemistry.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com