Koji niz sadrži kemijske vrste koje su uz molekule vode i natrijeve katione najzastupljenije u vodenoj otopini nastaloj titracijom 20 mL slabe etanske kiseline množinske koncentracije 0,2 mol/L s 10 mL natrijeve lužine množinske koncentracije 0,1 mol/L? a)CH3COO-,OH- b)CH3COO-,H3O+ c)CH3COOH,CH3COO-,OH- d)CH3COOH,CH3COO- Odgovor je d), ali nisam sigurna zašto. Unaprijed hvala na odgovoru!

Ime i prezime: Kristina H. mkiki7366@gmail.com

Miješanjem sličnih količina slabe kiseline i jake baze dobit ćemo pufer čiji će pH biti razmjerno blizu pKa te kiseline. Najzastupljenije vrste u puferima redovito su protonirana i deprotonirana forma slabe kiseline, što će u ovom slučaju biti octena kiselina i acetatni anion.
Ako nismo sigurni u svoju procjenu, možemo i računati. Krećemo od reakcije octene kiseline i natrijevog hidroksida u kojoj se hidroksid posve utroši dajući acetat, dok octena kiselina ostaje u suvišku. Množina nastalog natrijevog acetata, a time i acetatnih aniona, bit će jednaka polaznoj množini natrijevog hidroksida, dok ćemo konačnu množinu octene kiseline dobiti tako da od polazne množine oduzmemo polaznu množinu natrijevog hidroksida. Koncentracije jednog i drugog dobit ćemo tako da konačne množine podijelimo s ukupnim volumenom smjese (10 + 20 mL). Iz njih sad možemo izračunati i pH otopine, a time i koncentracije oksonijevih, odonosno hidroksidnih iona u otopini. Kako pKa octene kiseline iznosi 4,76, unaprijed možemo očekivati da će prevladavati oksonijevi kationi, ali i da će njihova koncentracija biti za koji red veličine manja od koncentracija octene kiseline i acetatnih aniona. No, možemo primijeniti i Henderson-Hasselbalchovu formulu i naći točnu vrijednost. Upute za račun mogu se naći npr. ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com