Dobila sam pokus iz biologije u kojem sam trebala staviti 3 pileće kosti u 3 staklenke. U jednoj staklenki je bila voda, u drugoj gazirano piće (Coca Cola) i u trećoj ocat. Sada trebam odgovoriti na pitanja među kojima je napisati jednadžbu kemijske reakcije kiseline i tvari iz kostiju. Možete li mi pomoći kako bi trebala izgledati ta reakcija?

Ime i prezime: Klara Klinac klinacklara@gmail.com

Pogledaj ovdje. Kako napisah u starijem odgovoru, jednadžbe su vrlo odokativne. U slučaju Coca-cole kiselina je vjerojatno fosforna, tako da bi se ugrubo moglo govoriti o nastajanju kalcijevog dihidrogenfosfata. Možda bi ozbiljnije bilo prvo proučiti kakove su topljivosti pojedinih soli kalcija i fosforne kiseline, kakav je pH Coca-cole (prije i nakon otapanja kosti). A još prije toga trebalo bi vidjeti što se uopće dogodilo s kostima. Ovdje, naime, dobivamo pitanja, ali nitko da napiše i opažanja.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com