Zanima me odgovor na 2 pitanja! 1. Objasni razliku između povratnih i nepovratnih kemijskih reakcija i je li gorenje svijeće povratna ili nepovratna kemijska promjena 2. Objasni razliku između fotolize i fotosinteze Puno Vam hvala!

Ime i prezime: lana horvat kemija.kemija8@gmail.com

Ako je neka reakcija povratna, može ići u oba smjera, dok nepovratne idu samo u jednom. Npr. zagrijemo li natrijev sulfat dekahidrat, oslobodit će se voda i zaostat će bezvodni natrijev sulfat. Dodamo li ohlađenom natrijevom sulfatu malo vode, on će opet prijeći u dekahidrat. Slično, reakcijom karboksilnih kiselina i alkoholâ nastaju esteri i voda, dok esteri u reakciji s vodom djelomično hidroliziraju u kiseline i alkohole. Nasuprot tomu stoje nepovratne reakcije kod kojih u ravnotežnoj smjesi više nema reaktanata. Zapalimo li svijeću, nastat će (uglavnom) ugljikov dioksid i voda. Međutim, iz ugljikovog dioksida i vode više nećemo dobiti svijeću. Slično, ostavimo li komadić fosfora na zraku, dobit ćemo vrlo brzo fosforov(V) oksid, ali iz njega više nećemo moći (jednostavno) dobiti kisik i fosfor.
Za slučaj da sam bio nerazumljiv, isplati se pogledati još među starije odgovore koji se dotiču (ne)povratnosti reakcija.

Fotosinteza je proces kojim se u živim bićima (tipično biljkama) ugljikov dioksid i voda prevode u šećere i kisik. Fotoliza je svaka reakcija u kojoj se neka kemijska veza cijepa fotonom.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com