Mozete mi pomoci oko ovoga zadatka; Izračunajte EMS galvanskog članka pri 25 C: Ag(s)| AgNO3(0,01 M)| NH3(1 M)||KCl (1 M) |AgCl | Ag. Pri 25 C konstanta nestabilnosti kompleksa [Ag(NH3)2]+ iznosi Kn = 6,4*10^-8, a produkt topljivosti AgCl je Kpt=2,0*10^-10. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Iva

Napon članka računamo kao razliku redukcijskih potencijalâ katode i anode:

Ečl. = EKEA

Potencijal svake od elektroda odredit ćemo pomoću Nernstove jednadžbe:

E = E° − R∙T/(z∙F) ∙ ln Q

pri čemu je Q jednak reakcijskom kvocijentu za redukcijski proces, koji će u ovom slučaju za obje elektrode biti isti:

Ag+(aq) + e → Ag(s)

Q = 1/[Ag+]

Ono što će nam trebati da izračunamo te kvocijente su, dakle, koncentracije srebrovih kationa u polučlancima. Za anodu će nam za to trebati jednadžba nastajanja diamminsrebrovog kationa:

Ag+(aq) + 2 NH3(aq) ⇌ [Ag(NH3)2]+(aq)

i pripadni izraz za konstantu ravnoteže, odnosno ovdje raspada kompleksa:

Knest. = [Ag+][NH3]2/[Ag(NH3)2]

S obzirom na to da je konstanta nestabilnosti izrazito mala, možemo ravnotežnu koncentraciju kompleksa aproksimirati polaznom koncentracijom srebrovog nitrata, a ravnotežnu koncentraciju amonijaka razlikom polazne koncentracije amonijaka i dvostruke polazne koncentracije srebrovog nitrata:

[Ag(NH3)2] ≈ c0(AgNO3)

[NH3] ≈ c0(NH3) − 2∙c0(AgNO3)

Sad imamo sve što trebamo da izračunamo ravnotežnu koncentraciju srebrovih kationa:

[Ag+]A = Knest.c0(AgNO3)/(c0(NH3) − 2∙c0(AgNO3))2

Kod katode imamo jednostavniji posao jer gledamo ravnotežu između krutog i otopljenog sreborovog klorida:

AgCl(s) ⇌ Ag+(aq) + Cl(aq)

KSP = [Ag+][Cl]

[Ag+]K = KSP/[Cl]

= KSP/c(KCl)

Nakon što smo izračunali koncentracije srebrovih kationa, možemo nazad na početak:

EA = EA° − R∙T/(z∙F) ∙ ln QA

= EA° − R∙T/(z∙F) ∙ ln 1/[Ag+]A

EK = EK° − R∙T/(z∙F) ∙ ln QK

= EK° − R∙T/(z∙F) ∙ ln 1/[Ag+]K

Ečl. = EKEA

= EK° − R∙T/(z∙F) ∙ ln 1/[Ag+]K − (EA° − R∙T/(z∙F) ∙ ln 1/[Ag+]A)

= − R∙T/(z∙F) ∙ ln 1/[Ag+]K + R∙T/(z∙F) ∙ ln 1/[Ag+]A

= R∙T/(z∙F) ∙ (− ln 1/[Ag+]K + ln 1/[Ag+]A)

= R∙T/(z∙F) ∙ ln [Ag+]K/[Ag+]A

Ako nisam negdje grdno zgriješio, ovo bi trebao biti put do rješenja zadatka. Moguće je da postoji još koji, možda i brži pristup, ali po času mi ništa drugo ne pada na pamet. Ako se sve skupa čini prekompliciranim, možda bi bilo dobro prvo krenuti s jednostavnijim primjerima poput npr. ovoga.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com