Poštovani, molim vas pomoć ovo par zadataka. 1.Kolika je masa kalcijevog klorida potrebna da u reakciji sa srebrovim nitratom nastane 12,4g srebrovogklorida? 2.Za umatanje sendviča potreban je komad aluminijske folije duljine 300 mm, širine 25 cm i debljine 0,03mm. Gustoća aluminija je 2,7gcm-3. izračunaj broj atoma aluminija u komadiću aluminijske folije. 3. Element x gradi spoj s fluorom formule xf3. U tom spoju masa fluora je 80,27 g. Odredi što je element x. 4. Pri kojoj temperaturi reakcijom analize 22 g kalijevog nitrida nastaje 3.38 L dušika ako je tlak 76 kPa?

Ime i prezime: Magdalena Borić boric.magdalena6@gmail.com

1. Ovo je nastavak na prethodni niz pitanjâ, tako da nemam puno za reći. Opet treba krenuti od jednadžbe reakcije:

CaCl2 + 2 AgNO3 → Ca(NO3)2 + 2 AgCl

i onda se prebaciti na stehiometrijske odnose te preračunavanje mase u množinu i obrnuto. Relevantne formule imaš u odgovoru na prethodni niz pitanjâ.

2. Ovdje treba samo izračunati masu folije, odnosno aluminija, a iz nje broj atomâ:

N(Al) = m(Al)/ma(Al)

= V(Al)∙ρ(Al)/(Ar(Al)∙u)

= a(folija)∙b(folija)∙d(folija)∙ρ(Al)/(Ar(Al)∙u)

3. U ovom zadatku fali još neki podatak (npr. masa spoja), tako da se ne može riješiti. Općenite upute za rješavanje takvih zadataka možeš naći ovdje ili ako u tražilicu napišeš "maseni udio elementa".

4. Najzanimljiviji dio ovog zadatka su 22 grama kalijevog nitrida. Analiza te količine tog spoja koji pri sobnoj temperaturi baš i nema navadu postojati vjerojatno bi eksperimentatoru nanijelo ozljede opasne po život.
Račun je srećom bezopasan. Opet trebamo jednadžbu reakcije:

2 K3N → 6 K + N2

Iz mase kalijevog nitrida dobit ćemo množinu tog spoja, iz nje množinu dušika, a iz množine dušika, pomoću jednadžbe stanja idealnog plina, konačno temperaturu:

T = pV(N2)/(n(N2)∙R)

= pV(N2)/(R∙n(N2))

= pV(N2)/(R∙n(K3N)/2)

= 2∙pV(N2)/(R∙m(K3N)/M(K3N))

= 2∙M(K3N)∙pV(N2)/(R∙m(K3N))

Ako je ovaj izvod prekompliciran, može se uvijek ići i korak po korak:

n(K3N) = m(K3N)/M(K3N)

n(N2) = n(K3N)/2