Poštovani, molila bih vas pomoć s ovim zadacima: 1.reakcijom glukoze s kisikom nastaju ugljikov dioksid i voda. Izračunajte masu kisika koji se utroši gorenjem 25 g glukoze. Izračunaj masu produkata. 2. Produkti termičkog raspada natrijevog hidrogenkarbonata su natrijev oksid, ugljikov(IV)oksid i voda. Raspada li se 5 g natrijevog hidrogenkarbonata, izrazi odnose množina svih reakcijskih sastojaka i izračunaj: a) volumen ugljikovog(IV)oksida pri 101,3pa i 0°c b) brojnost molekula vode c) masu natrijevog oksida. 3.Izračunaj volumen kisika, broj molekula kisika koje se mogu spojiti s jednim kilogramom fosfora. 4.Reakcijom magnezija i dušika nastaje magnezijev nitrid. Odredi volumen dušika i broj atoma Mg potrebnih za nastajanje 100g magnezijevog nitrida. 5.Potpunim izgaranjem etana (C2H6) nastaju ugljikov (IV) oksid i vodena para. Izračunaj broj molekula kisika potrebnih za izgaranje 250 mg etana.

Ime i prezime: Magdalena Borić boric.magdalena6@gmail.com

 


Ovo je puno zadataka pa ću biti sažet, e kako ne bih pola dana tipkao samo ovaj odgovor. Pored toga, zadaci su zapravo varijacije na jednu te istu temu.


1. Nisam siguran gori li glukoza uopće na zraku. Grijemo li taj spoj u intertnoj atmosferi, krenut će prvo karamelizacija uz otpuštanje vode, a zatim daljnje reakcije koje će konačno voditi tomu da od ugljikohidrata ostanu ugljik i voda. Ovisno o uvjetima reakcije, neko će od međustanja biti (samo)zapaljivo, a sumarnu ćemo jednadžbu procesa, uz uvjet da je bilo dovoljno kisika, moći zapisati isto kao i stanično disanje:

C6H12O6 + 6 O2 → 6 CO2 + 6 H2O

Račun je razmjerno jednostavan i polazi od stehiometrijskog odnosa sudionikâ reakcije:

n(C6H12O6) : n(O2) : n(CO2) : n(H2O) = 1 : 6 : 6 : 6

pri čemu množinu možemo izraziti kao omjer mase i molarne mase:

n(C6H12O6) = m(C6H12O6)/M(C6H12O6)

Mase drugih sudionika reakcije možemo izračunati ovako:

m(O2) = M(O2)∙n(O2)

= M(O2)∙n(C6H12O6)∙6

= 6∙M(O2)∙m(C6H12O6)/M(C6H12O6)

Ostali izrazi analogni su ovomu pa ih ostavljam za vježbu.


2. Ovaj zadatak ne želim rješavati jer se natrijev karbonat NE raspada na natrijev oksid, ugljikov dioksid i vodu, nego na natrijev karbonat, ugljikov dioksid i vodu. Dakle, jednadžba reakcije nije:

2 NaHCO3 → Na2O + 2 CO2 + H2O

nego:

2 NaHCO3 → Na2CO3 + CO2 + H2O

Stehiometrijski račun funkcionira kao i u prethodnom zadatku. Treba još samo poradi volumena poznavati jednadžbu stanja idealnog plina:

pV = n∙R∙T

koja će nam dati izraz za računanje volumena:

V(CO2) = n(CO2)∙R∙T/p


3. Gorenjem fosfora u suvišku kisika nastat će fosforov(V) oksid:

P4 + 5 O2 → P4O10

dok će gorenjem uz nedostatan pristup kisika nastati fosforov(III) oksid:

P4 + 3 O2 → P4O6

Ovisno o tomu što si je zamislio autor zadatka (puno vjerojatnije ono prvo), za račun broja molekula kisika uzet ćemo jedan ili drugi stehiometrijski odnos. Tu opet možemo primijeniti formule kakve su korištene u prvom zadatku, s dodatkom za odnos množine i brojnosti:

N(O2) = n(O2)∙L

pri čemu je L Avogadrova konstanta.

Za volumen će nam trebati prije spomenuta jednadžba stanja idealnog plina te tlak i temperatura koji u zadatku nisu spomenuti. U takvim situacijama ponekad se misli na tzv. standardni molarni volumen od 22,4 L/mol, odnosno na formulu:

V(O2) = n(O2)∙Vm°


4. Ovdje, začudo, opet krećemo od jednadžbe reakcije:

3 Mg + N2 → Mg3N2

Dalje opet imamo stehiometrijski odnos, a zatim jednadžbu stanja idealnog plina te odnos brojnosti i množine.


5. Jednadžbu pogledaj ovdje, a ostalo je kao i u prethodnim zadacima.


Nadam se da će ove upute biti od pomoći. Ako ne, preporučio bih pozabaviti se osnovama stehiometrije (odnosno napisati u pitanju gdje točno zapinješ, pri čemu "odmah na početku" nije baš najsretniji odgovor). Ne bih preporučio samo slati zadatke i očekivati rješenja jer će uvijek biti novih i drugačijih zadataka, ponekad čak i dobro sastavljenih.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija