Koliko treba dodati 20% HCL otopine u 1m3 vode koja ima pH 9 da bi pH pao na 8.

Ime i prezime: Branko Ivanic ivanicbra@yahoo.com

Ovo nije dobro pitanje jer odgovor ovisi o tomu što je otopljeno u vodi. Ako je neka jaka baza, onda je račun razmjerno jednostavan, dok za pufer nije puno kompliciraniji, ali trebaju dodatne informacije o vrsti i koncentraciji pufera.

pH = 9 znači da pOH iznosi 3, što znači da imamo otopinu u kojoj koncentracija hidroksidnih aniona iznosi 0,001 mol/L. U slučaju jake baze skidanje pH za jednu jedinicu znači da trebamo neutralizirati 90 % baze, odnosno hidroksidnih aniona. Kako jedan kubni metar ima 1000 litara, nalazimo da u otopini imamo jedan mol hidroksidnih aniona, od kojih trebamo neutralizirati njih 90 %, dakle 0,9 mol. To će biti jednako množini kiseline koju trebamo tj. množini klorovodika.

Množenjem množine s molarnom masom dobit ćemo masu klorovodika, a dijeljenjem te mase s masenim udjelom klorovodika dobit ćemo i masu kiseline. Treba li nam volumen, možemo masu podijeliti s gustoćom, za koju imamo empirijsko pravilo koje veli da postotak podijelimo s dva i to dopišemo gustoći vode nakon decimalnog zareza. Znači, gustoća 20 %-tne vodene otopine klorovodika bit će ugrubo 1,10 g/mL.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com