Izračunaj potencijal elektrode uronjene u rastvor 10 na -4 M KI ako je koncentracija elementarnog joda u rastvoru 10 na -3 M. E=+0.54V. Napisati oksidoredukcijske reakcije

Ime i prezime: Nataša natasailicso@yahoo.com

Zanemarimo li to što se jod i jodidi u vodenim otopinama hrpimice povežu u trijodidne anione, ovo bi trebao biti dosta jednostavan zadatak koji traži primjenu Nernstove jednadžbe:

E = E° − R∙T/(z∙F) ∙ ln Q

pri čemu je Q jednak reakcijskom kvocijentu za redukcijski proces:

I2 + 2 e → 2 I

Q = [I]2/[I2]

Kako imamo zadane koncentracije joda i jodidnog aniona, sve što treba za rješenja zadatka je da se te koncentracije ubace u jednadžbu za Q, a ona u Nernstovu jednadžbu.

Ako gore spomenuto vezanje u trijodidne anione ne želimo zanemariti, onda se moramo pozabaviti i pitanjem što točno autori zadatka očekuju od onih koji će taj zadatak rješavati. Za to bi idealno bilo porazgovoriti s profesorom ili asistentom na nastavi.

Usput, predložio bih zaviriti i ovdje, ovdje i ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com