Kako objasniti da titan koji je manje reaktivan od natrija gori u struji dušika, dok natrij ne reagira s dušikom.

Ime i prezime: Tomislav B.

I natrij i titanij reagiraju s dušikom, samo što je titanijev nitrid vrlo stabilan spoj, dok natrijev nitrid nije. Razlika u stabilnosti vrlo vjerojatno ima veze s činjenicom da u titanijevom nitridu imamo trovalente titanijeve i nitridne katione u omjeru 1:1 koji se čvrsto vežu u kubičnu slagalinu tipa natrijevog klorida, dok kod natrijevog nitrida imamo bitno slabije ionske veze zbog triput manje nabijenih natrijevih kationa. Struktura je k tomu i rahlija, zbog koordinacije natrijevih kationa oko nitridnih aniona, što znači da se gubi i dio stabilizacije zbog disperzijskih interakcija.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com