1. Koja je jednadžba kemijske reakcije oksidacije metanola? 2. Bi li konstanto provjetravanje prostora s otvorenim bačvama do vrha ispunjenim moštom moglo utjecati na kvalitetu vina i zašto? 3. Koje su prednosti i nedostatci etanola kao motornog goriva?

Ime i prezime: Iva Lukačević iva.lukacevic269@gmail.com

1. Ovisno o uvjetima oksidacije, metanol se može oksidirati u formaldehid:

2 CH3OH + O2 → 2 HCHO + 2 H2O

mravlju kiselinu:

CH3OH + O2 → HCOOH + H2O

ili u ugljikov dioksid:

CH3OH + 3 O2 → CO2 + 2 H2O

2. Ovo je pitanje za Gospodarski list, a ne E-školu kemije. U principu, manje količine kisika potrebne su za život kvasaca, tako da prostorija posve ispunjena ugljikovim dioksidom vjerojatno ne bi bila idealna za vrenje, kao ni posve zatvorena bačva s moštom. K tomu, imati otvorene bačve s moštom u slabo do nimalo provjetrenoj prostoriji nije bitno različito od toga da prostorija bude stalno provjetravana jer u oba slučaja postoji pristup kisiku. S druge strane, ako prostorija nije provjetravana, postoji rizik od gušenja za ljude koji uđu.
Kako je moje iskustvo s proizvodnjom vina vezano za tradicionalnu proizvodnju, dok s modernim metodama nisam imao doticaja, preporučio bih ipak informirati se o ovomu na prikladnijim mjestima. Neke informacije o značaju pristupa kisika za vrenje mošta možeš naći npr. ovdje, ovdje ili ovdje.

3. Ovo je također pitanje koje nije baš za E-školu kemije pa ću napisati ono malo što znam. Temeljna prednost etanola kao i ostalih biogoriva, činjenica je da u atmosferu ubacuju ugljikov dioksid koji potječe iz živog svijeta. To znači da, nasuprot fosilnim gorivima, biogoriva u ekološke cikluse ne unose dodatni ugljikov dioksid. Ta je prednost usko vezana i za temeljnu manu svih biogorivâ. Njihovom se proizvodnjom, naime, troše isti oni resursi o kojima ovisi hoće li čovječanstvo imati dovoljno hrane. K tomu, ukupna ljudska poljoprivredna proizvodnja zapravo nije dostatna da se nadoknade sve potrebe za fosilnim gorivima, tako je prilično sigurno da civilizacija ne može potpuno prijeći na pogon biogorivima.
Uza spomenuto, vjerojatno postoji i niz tehničkih prednosti i mana etanola, ali za to bih trebao zadubiti se u stručnu literaturu. Ako te ta tema više zanima, javi pa ću pokušati skupiti nešto korisnih tekstova.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com