Što će se rastaliti zagrijavanjem uzorka u epruveti šuštećim plamenom plinskog plamenika? a.brašno b.drvo c.kuhinjska sol d.cezijev jodid

Ime i prezime: Antea Spajić

Temperatura u sredini šuštećeg plamena iznosi oko 1600 °C. Brašno je po sastavu uglavnom škrob. Škrob nema talište, nego se pri temperaturama iznad 280 °C počinje raspadati, a iznad 410 °C zapali. Drvo je građeno uglavnom od celuloze i lignina (a čak i kad je dobro osušeno sadržava desetak posto vode) koji nemaju definirano talište, nego se raspada pri temperaturama iznad 350 °C (s nekim procesima koji počinju već pri 100 °C). Talište kuhinjske soli (natrijevog klorida) iznosi 801 °C, a cezijevog jodida 632 °C. Obična stakla prelaze u tekućinu između 700 i 1000 °C, a borosilikatna, od kojih se danas obično pravi laboratorijski pribor, najčešće preko 1200 °C, s tim da u oba slučaja za konkretne podatke treba znati i konkretan sastav stakla.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com