Dobar dan,možete li mi molim Vas iz kemije reći kako glasi kemijska jednadžba za jod i kisik? Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Klara Pečar klara.pecar100@gmail.com

Pitanje je nejasno postavljeno. Pretpostavljam da možda brkaš pojmove kemijskog simbola, kemijske formule i jednadžbe kemijske reakcije.

Možda si htjela pitati kako glase kemijski simboli (oznake) za elemente jod i kisik? Simbol za jod je I, a za kisik je O.

Možda si htjela pitati kako glase kemijske formule molekule joda i molekule kisika? Kemijska formula molekule joda je I2, a molekule kisika O2, uz napomenu da element kisik osim molekule običnog dvoatomnog kisika ili dikisika može graditi i troatomnu molekulu ozona čija je formula O3.

A možda si htjela pitati kako glasi jednadžba kemijske reakcije elementarnog joda s elementarnim kisikom? Reakcijom joda s kisikom čovjek bi očekivao da će nastati neki od jodovih oksida, međutim, to se neće dogoditi jer jod i kisik u nekakvim normalnim, uobičajenim uvjetima sobne temperature i atmosferskog tlaka neće reagirati, tako da takva jednadžba ne bi imala baš nekog smisla. Želimo li pripraviti neki jodov oksid, morat ćemo to raditi zaobilaznim metodama, a ne reakcijom joda s kisikom.

Savjet za ubuduće: postavi nam jasnije pitanje!

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr