Iz niza navedenih metala odredi koji je najreaktivniji: Mg, Al, Cu, Fe, Na. Objasni svoj odabir. Zbunjuje me je li reaktivniji Na ili Fe i kako ću to zaključiti?

Ime i prezime: Željka San zeljka.san3@gmail.com

Od navedenih metala najreaktivniji je natrij. Općenito vrijedi da su najreaktivniji alkalijski, a za njima zemnoalkalijski metali, te da reaktivnost raste kako se spuštamo niz te dvije skupine. Od ostalih metala, aluminij je reaktivniji od prijelaznih metala, a unutar bloka prijelaznih metala jednostavno se može tek izdvojiti plemenite metale kao izrazito nereaktivne, a uz njih još bakar i živu kao razmjerno nereaktivne.

Za zaključivanje nisam siguran. Gore sam predstavio ono što je u principu znanje. Donekle bi se moglo reći da znanje o reaktivnosti proizlazi iz drugih znanja o metalima i kemijskim elementima i spojevima općenito.
S druge strane, da zadatak nudi još nekakve podatke (npr. o redukcijskim potencijalima ili energijama ionizacije), onda vi se već moglo i nešto zaključiti.