Zašto je singletni kisik vrlo reaktivan? Je li fosforov pentaklorid polarna ili nepolarna molekula? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Fabijan Teskera fabijan.teskera@gmail.com

Singletni kisik je vrlo reaktivan jer se nalazi u pobuđenom stanju. Još ponešto o njemu ima ovdje i ovdje. Molekule u pobuđenim stanjima općenito su reaktivnije jer imaju više energije nego u osnovnom stanju, što im omogućava da preskoče neke kinetičke barijere (zamisli da trebaš nešto preskočiti s poda ili sa stolice).

Fosforov pentaklorid je molekula trigonske bipiramidalne građe. To znači da su tri veze P-Cl usmjerene u vrhove jednakostraničnog trokuta, a dvije okomito iznad i ispod tog trokuta. Dipolni momenti triju veza usmjerenih u vrhove jednakostraničnog trokuta međusobno se poništavaju, a isto vrijedi i za suprotno orijentirane dipolne momente preostalih dviju veza. Sveukupni dipolni moment molekule fosforovog pentaklorida je, prema tome, nula.

Još malo rezoniranja o dipolnim momentima možeš pronaći ovdje ili ako u tražilicu upišeš "dipolni", "moment" ili "polarn".

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com