Pozdrav, kako bi mogao izračunati masu nastalog spoja npr. MnO2 + 4HCl --> MnCl2 + Cl2 + 2H2O...kako bi trebao izračunati masu Cl2 npr. ako može objašnjenje uz detalje. Znam izračunati mjerodavni reaktant itd...Puno hvala. :)

Ime i prezime: Gabriel Gašparić gabonja0609@gmail.com

Ako znaš izračunati mjerodavni reaktant, onda je ono što ti preostaje dosta jednostavno. Možeš izračunati doseg reakcije te iz njega konačnu množinu produkta:

ξ = n(limitirajući reaktant)/ν(limitirajući reaktant)

n(produkt) = ξν(produkt)

A možeš i preskočiti doseg te se okoristiti stehiometrijskim odnosom sudionikâ reakcije:

n(produkt)/ν(produkt) = n(limitirajući reaktant)/ν(limitirajući reaktant)

n(produkt) = ν(produkt)∙n(limitirajući reaktant)/ν(limitirajući reaktant)

U konkretnom slučaju produkt će biti klor, a njegov stehiometrijski koeficijent 1, dok limitirajući reaktant nije spomenut. Ako je to manganov dioksid, onda je stehiometrijski koeficijent opet 1, a ako je klorovodik, onda je 4.

Masu produkta dobit ćeš tako da množinu pomnožiš s njegovom molarnom masom.

Nešto detaljniji odgovor na slično, samo nešto složenije pitanje možeš naći ovdje, a nije zgorega pogledati ni ovaj odgovor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com