Pozdrav.Zanima me kako da prepoznam ionsku kovalentnu i kovalentnu vezu ionskog karaktera.Npr zasto je H2O2 kovalentni spoj , a KClO3 kovalentna veza s ionskim karakterom?

Ime i prezime: Marija Leko lekom316@gmail.com

Vrlo pojednostavljeno, ako su povezana dva nemetalna atoma, veza je kovalentna, a ako se radi o metalnom i nemetalnom atomu, veza će biti ionska.
Nešto preciznije, karakter veze određen je razlikom između koeficijenata elektronegativnosti dvaju elemenata. Ako je razlika ispod 1,7 (ovdje se držim Paulingove skale koja nije ni jedina ni najbolja, ali jest popularna), imamo kovalentnu vezu, a ako je veća od 1,7, onda imamo ionsku. Još preciznije se raspon oko ruba (npr. od 1,6 do 2,0 u razlici koeficijenata elektronegativnostî) može definirati kao područje polarnih kovalentnih veza, premda će sve veze osim onih između istovrsnih atoma biti makar i malo polarne.

Još ponešto na temu naći ćeš ako u tražilicu upišeš "polarn", "ionsk" ili "kovalentn", npr. ovaj, ovaj, ovaj, ovaj, ovaj ili ovaj odgovor.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com