a)koji je najvažniji sastojak bronce za umjetničke predmete? b)pod utjecajem kiselih kiša na djelima graditeljske baštine šta nastaje?

Ime i prezime: ivana lipovac veno11@net.hr

(a) Bronca je legura bakra i kositra. Udjeli bakra, kositra i ostalih eventualno prisutnih sastojaka mogu dosta varirati pa tako imamo različite bronce.

(b) Kisele kiše su oborine koje pokazuju kiselu reakciju zbog otopljenih plinova (prvenstveno sumporovih i dušikovih oksida). Ti su oksidi nastali kao rezultat čovjekovog djelovanja na prirodu (promet, tehnologija itd.). Graditeljska baština je kemijski prilično nejasno definiran pojam, pa je nemoguće na pitanje odgovoriti nekakvom jednadžbom kemijske reakcije. Mislim da je dovoljno reći da kisele kiše polako nagrizaju i uništavaju djela graditeljske baštine, a točan mehanizam toga uništavanja ovisan je o konkretnom građevinskom materijalu.

O kiselim kišama vidi i odgovor Marka Grbe ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr