Dobar dan.Sutra imam test a neka pitanja mi nisu jasna,pa ako Vam nije problem da mi pomognete oko par primjera. Strukturna formula:supstitucija etena na brom. Napisi reakciju propana s jednom molekulom klora. Reakcija propana s jednom molekulom klora-supstitucija. Hvala unaprijed❤

Ime i prezime: Lucija Vukojevic lucijav1312@icloud.com

Tražiti pomoć dan prije testa povlači rizik da odgovor dođe pet tjedana nakon testa, što se upravo dogodilo.

U tom svjetlu, ovo neka samo bude podsjetnik na to da je supstitucija dosta često spominjana ovdje, tako da se mnoštvo starijih odgovora može naći tako da se u tražilicu upiše "supstitucij". Slično se može izvesti i za adiciju.

Nešto konkretnije, za supstituciju vodika klorom na propanu pogledaj ovdje i ovdje. Korisno je još imati na umu da se kod propana klorovim atomom mogu supstituirati vodikov atom na sredini molekule (iz skupine -CH2- koju još zovemo metilenskom skupinom) ili na kraju molekule (iz skupine -CH3 koju još zovemo metilnom skupinom), što znači da mogu nastati dva moguća produkta. 2-klorpropan će nastajati u većoj količini, ali ne u toliko većoj da bi se 1-klorpropan mogao zanemariti.
Za adiciju broma na eten inspiraciju potraži ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com