Molila bi objašnjenje. Prema postupku za određivanje ukupnog dušika po Kjeldahlu, uzorak volumena 6 mL nakon digestije je zabunom prebačen u tikvicu od 25 mL i dopunjen vodom do oznake, a trebao je biti prebačen u tikvicu od 200 mL. Koliki volumen ove otopine u tikvici od 25 mL treba prebaciti u tikvicu od 200 mL i dopuniti vodom da bi se dobilo ispravno razrjeđenje? Je li rješenje 25 mL, ili to ne vrijedi s obzirom da bi se iz manje tikvice prebacio već donekle razrjeđen uzorak, a ne izvorni?

Ime i prezime: Gianna Palijan giannapa1999@hotmail.com

Ukratko, treba svih 25 mL kvantitativno prenijeti u odmjernu tikvicu od 200 mL i nadopuniti destiliranom vodom do oznake.

Jako je bitna riječ kvantitativno. To znači da kod prenošenja treba jako paziti da ni jedna kap ne završi na stolu, na stijenkama posuđa ili bilo gdje drugdje osim u tikvici. Nakon što svih 25 mL prenesemo u veću odmjernu tikvicu, manju tikvicu treba više puta isprati s manjim količinama destilirane vode (otprilike po 5 mL) i to sve treba prebaciti u veću tikvicu. Isto tako s destiliranom vodom treba isprati i kapalicu, lijevak i sve drugo posuđe koje je korišteno kod priprave 25 mL otopine, i svu tu tekućinu treba prenijeti u veću tikvicu, i tek kad smo se uvjerili da smo sve kvantitativno prenijeli, onda možemo dopuniti veću tikvicu do oznake. Ako smo sve tako napravili, onda smo uspješno spasili uzorak i analiza bi trebala ispasti dobro.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr