Pozdrav, možete li mi objasniti kako da dođem do preostale mase reaktanta u suvišku u ovom zadatku. Znam odrediti pomoću dosega što je mjer. r., a što reakt. u suv., ali ne znam daljnji postupak. Zadatak glasi: Reakcijom 2,00g tankih bakrenih žica i 0,75g sumporova praha nastaje bakrov(I) sulfid. Kolika je masa preostalog reaktanta u reakciji? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Klara Kraljević kraljevicklara21@gmail.com

 


Krenimo od onoga što već znaš. Prvo pišemo jednadžbu reakcije:

2 Cu + S → Cu2S

Zatim za svaki od reaktanata odredimo maksimalni doseg:

ξmax(Cu) = n0(Cu)/2 = m0(Cu)/(2∙M(Cu))

ξmax(S) = n0(S) = m0(S)/M(S)

Manji od tih dosega jednak je maksimalnom mogućem dosegu reakcije i pripada limitirajućem reaktantu, dok veći doseg pripada reaktantu koji je u suvišku. Taj ću doseg ovdje označiti s ξT jer predstavlja teoretski maksimum prinosa reakcije.

Konačne množine reaktanata dobit ćemo tako da od pojedinačnih maksimalnih dosega oduzmemo ξT i razliku pomnožimo s pripadnim stehiometrijskim koeficijentima:

nk(Cu) = 2∙(ξmax(Cu) ‒ ξT)

nk(S) = ξmax(S) ‒ ξT)

Jedan od tih rezultata bit će nula, a drugi će biti koja već množina, koju još onda treba pomnožiti s molarnom masom reaktanta u suvišku.

Ako ovo djeluje prekomplicirano, može se i preskočiti dosege i raditi direktno sa stehiometrijskim omjerima. Tu u biti nema puno razlike, nego se samo miče sustavni pristup. Opet ćeš izračunati koliko najviše bakrovog(I) sulfida može nastati iz zadane količine bakra, odnosno sumpora:

nmax(Cu2S, Cu) = n0(Cu)/2 = m0(Cu)/(2∙M(Cu))

nmax(Cu2S, S) = n0(S) = m0(S)/M(S)

Manja od tih dviju množina opet pripada limitirajućem reaktantu i iz nje se računa koliko će se utrošiti drugog reaktanta. Tu drugu promjenu računaš preko stehiometrijskog omjera:

nutroš.(Cu) : nutroš.(S) = 2 : 1

Iz utrošene množine konačno računaš preostalu množinu:

nk(Cu) = n0(Cu) ‒ nutroš.(Cu)

nk(S) = n0(S) ‒ nutroš.(S)

Ishod bi opet trebao biti isti, dakle, jedan rezultat je nula, drugi neka pozitivna vrijednost.

I, jasno, i ovdje na kraju rezultat množiš s molarnom masom jer se traži masa reaktanta u suvišku.


Bilo za vježbu ili zabavu, isplati se u tražilicu upisati "limitiraj" ili "doseg" jer se tako može naći još nekoliko desetaka zadataka srodne tematike, zajedno s uputama kako ih riješiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija