Je li metilen-klorid polarna ili nepolarna molekula i zašto? Također, je li perklorna kiselina polarna ili ne i zašto?

Ime i prezime: Fabijan Teskera fabijan.teskera@gmail.com

Molekula metilen-klorida ili diklormetana, kako ga se puno češće zove, ima dvije veze ugljik-vodik koje su nepolarne i dvije polarne veze ugljik-klor. Kako je cijela molekula ugrubo tetraedarske građe i nikoje dvije veze nisu pod kutem od 180°, dipolni momenti dviju polarnih veza neće se međusobno poništavati, tako da je ta molekula polarna.

S perklornom kiselinom najlakše je krenuti od perkloratnog aniona. On ima četiri jednake i polarne veze klor-kisik. One su usmjerene u vrhove pravilnog tetraedra, tako da se međusobno poništavaju (to možemo jednostavno zapamtiti, doći do toga intuitivno ili se pozabaviti dokazom pomoću npr. vektorskog računa), zbog čega je perkloratni anion nepolaran. Dodamo li mu vodikov kation (koji mu nedostaje da bi bio perklornom kiselinom), simetrija se gubi i imamo molekulu koja je sasvim sigurno polarna.

Možebit korisna opaska je da to što će neka čestica imati ukupan dipolni moment jednak nuli ne znači da ona nema parcijalno nabijenih dijelova ili da ne može sudjelovati u polarnim međumolekulskim interakcijama. Npr. nepolarna molekula ugljikovog dioksida ima višak pozitivnog naboja na ugljikovom atomu i višak negativnog naboja na kisikovim atomima te itekako može sudjelovati u vodikovim vezama ili općenito interakcijama tipa dipol-dipol.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com