Postoji li određen broj vodikovih veza koje molekula može stvoriti? Primjerice, postoji li jasno definiran broj vodikovih veza koje, s drugom molekulom, može stvoriti molekula vode?

Ime i prezime: Fabijan Teskera fabijan.teskera@gmail.com

Prije nego što krenem pisati, napomenuo bih da se moj odgovor primarno odnosi na stanje u kristalnim strukturama, kod kojih zahvaljujući difrakciji röntgenskih zraka imamo direktan uvid u prostorne odnose među atomima.

Vodikov atom najčešće će sudjelovati samo u jednoj vodikovoj vezi, no kadšto se nađe u tzv. bifurkiranim vezama, kod kojih je u kontaktu s dvama akceptorima vodikove veze. Još su rjeđe trifurkirane vodikove veze, gdje postoje tri akceptora u kontaktu s vodikovim atomom. Slučajevi s četiri akceptora nisu mi poznati, premda si mogu i tako nešto zamisliti, ako sterički i elektronski faktori to dopuštaju tj. ako se toliko akceptorskih atoma (na jednoj ili više molekula) uspije natisnuti dovoljno blizu istog vodikovog atoma.
Akceptori vodikove veze tipično će biti ograničeni na onoliko vodikovih veza koliko imaju neveznih elektronskih parova. Znači, aminski dušikov atom može se nadati jednoj, kisikov atom iz vode dvjema, kisikov atom iz hidroksidnog aniona trima, a kloridni anion četirima. Naravno, tu opet s jedne strane imamo i sterička ograničenja (koliko molekula stane u neki prostor), a s druge mogućnost bifurkiranih vodikovih veza, odnosno ne baš standardnih rasporeda donorâ oko akceptora vodikove veze.

U slučaju vode, dakle, možemo očekivati da bi se svaki vodikov atom mogao naći u jednoj vodikovoj vezi, a kisikov u njih dvije. Sveukupno bi to bile četiri, premda ćemo u kristalnim strukturama molekule vode najčešće naći kako sudjeluju u dvjema ili trima vodikovim vezama, a iznimno i u više od četiri.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com