Poštovani, trebam pomoć u vezi zadatka u kojem moram izračunati entalpiju sublimacije leda pri -15 stupnjeva Celzijevih uz pretpostavku da su toplinski kapaciteti stalni u cijelom temperaturnom području i zadan toplinski kapacitet pri konstantnom tlaku Cp(H2O,s)=37.9JK^-1mol^-1. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Leona Ostojić leona.ostojic@gmail.com

Nisam siguran je li ovaj zadatak rješiv jer nedostaju neki podaci. Sublimaciju leda pri ‒15 °C možemo razdijeliti na grijanje leda do 0 °C, sublimaciju leda pri 0 °C i hlađenje nastale vodene pare na ‒15 °C. Entalpija ukupnog procesa može se onda izračunati tako da se entalpiji sublimacije leda pri 0 °C (51,1 kJ/mol) pribroji umnožak toplinskog kapaciteta leda (zadano) i temperaturne razlike te oduzme umnožak toplinskog kapaciteta vodene pare (može se aproksimirati s 4·R ili uzeti literaturna vrijednost koja iznosi 37,47 J/(mol·K)) i temperaturne razlike:

Δsub.H(led, ‒15 °C) = Δsub.H(led, 0 °C) + cp(led)·ΔTcp(vodena para)·ΔT

Nisam siguran ni je li ovo način rješavanja koji su zamislili autori zadatka, budući da dio računa s vodenom parom uopće nije spomenut, a kako su molarni toplinski kapaciteti leda i vodene pare dosta slični, zanemarivanje jednog od to dvoje znači dosta veliku razliku u konačnom rješenju. Preporučio bih porazgovoriti o zadatku s asistentom na nastavi.

Ako se bude radilo i zadatke s entropijama, možda će se isplatiti pogledati ovaj i ovaj odgovor. Ako tematika ostaje bliža osnovnim pojmovima, nije zgorega pogledati odgovore koji se spominju ovdje.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com