Poštovani, rješavam redoks jednadžbe u kiselom mediju i ne razumijem kako riješiti slijedeću jednadžbu: PbO2 + HBr = PbBr2 + Br2 + H2O Znam da oksidacijom dobijemo: 4BR --> 2Br + 4e- i redukcijom 4e- + PbO4 +4H+ --> PbBr2 +2H2O i u završnoj jednadžbi: 4Br + PbO2 + 4H+ --> 2Br2 + PbBr2 + 2H2O Odnosno kad uvrstimo koeficijente: PbO2 + 4HBr --> PbBr2 + Br2 + 2H2O Ono što ne razumijem je zašto u završnoj jednadžbi ne pišemo ovaj 2Br2, ako smo tako dobili u oksidaciji. Unaprijed hvala na odgovoru! Matea

Ime i prezime: Matea Vrabec vrabecmatea1@gmail.com

Teško mi je pratiti ovo pitanje jer je napisano dosta nepregledno, a čini mi se da ima i tipfelera. No, da ne komplicirano, ispravno napisana parcijalna jednadžba redukcije glasi:

PbO2 + 4H+ + 2e → Pb2+ + 2H2O

a ispravno napisana parcijalna jednadžba oksidacije glasi:

2Br → Br2 + 2e

(Iznad simbola olova u prvoj, i broma u drugoj jednadžbi, bilo bi dobro dopisati oksidacijske brojeve; ja to ovdje nisam napravio jer mi je to tehnički dosta komplicirano za izvesti.)

Kada te dvije jednadžbe zbrojimo (i pritom pokratimo elektrone), dobivamo:

PbO2 + 4H+ + 2Br → Pb2+ + 2H2O + Br2

Budući da je u zadatku kao reaktant naveden HBr, a ne Br, umjesto 2Br trebali bismo pisati 2HBr. No, kako nam je kao produkt u zadatku naveden PbBr2, trebat će nam još dva dodatna bromidna iona s lijeve strane jednadžbe (sumarno, to je kao da smo s jedne i s druge strane jednadžbe dodali po dva bromidna iona), pa tako kada sve to uzmemo u obzir, dobivamo konačnu uravnoteženu jednadžbu kemijske reakcije koja glasi:

PbO2 + 4HBr → PbBr2 + 2H2O + Br2.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr