Gdje mogu pronaći zadatke o reakcijama sinteze u organskoj kemiji za srednju školu (osim ispita s natjecanja)? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Bruno Šijić bruno.sijic3@gmail.com

Sve ovisi o tomu za što se želiš pripremiti. Ako vježbaš za redovne ispite iz kemije, onda će ti najviše pomoći zadaci u udžbenicima te zbirkama zadataka. Zbirki zadataka iz kemije je nekad bilo malo, ali čini se da se to u međuvremenu promijenilo. Što nudi koji izdavač, možeš pogledati na njihovim stranicama. Za Školsku knjigu ovdje, za Profil ovdje, a za Alfu ovdje.

Ako se spremaš za natjecanja iz kemije ili planiraš upisati se na neki fakultet kemijske ili kemiji bliske orijentacije, onda ti uz ispite s natjecanjâ mogu pomoći i fakultetski udžbenici organske kemije. Zadatke s domaćih natjecanjâ u zadnjih desetak godina možeš naći na stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje, a dobar dio starijih u arhivi E-škole. Dobar dio pripremnih i natjecateljskih zadataka s kemijskih olimpijada može se naći ovdje. Za fakultetske udžbenike vrijedi da su oni noviji (npr. Claydenov ili Wadeov) korisniji za upoznavanje s reakcijskim mehanizmima i općim načelima, a oni stariji (npr. Pineov ili Nollerov) za upoznavanje s konkretnim spojevima te njihovim svojstvima i primjenama.

Ako se spremaš za maturu iz kemije, onda je vjerojatno najbolje proučiti dosadašnje maturske zadatke iz kemije (njih imaš ovdje, a još ponešto će se naći i u zbirkama pripremnih zadataka za maturu (Profilov priručnik ovdje, Alfina zbirka ovdje, a Školska knjiga sa svojom zbirkom izlazi najesen).

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com