Dobar dan, mi smo u skoli radili pokus gdje smo imali obicnu vodu pomijesanu s bojom za hranu i trebali smo napraviti kristalizaciju soli. Imali smo konac i vunu. Na koncu se primila sol, ali ne u obliku kristala, a na vuni se nista nije primilo i po jednom dijelu case se istalozila ta sol( na vrhu) i mi moramo za ocjenu napisat zasto se to dogodilo i zasto je pokus propao? Moze pomoc? Unaprijed hvala, M.E.Z.

Ime i prezime: Maria Elizabeta Završki mariaelizabetazavrski@gmail.com

Kasnim s odgovorom (i još dosta njih, ali na pitanjima koja se dotiču domaćih zadaća to se najviše osjeti), ali možda jednom nekomu bude od pomoći.

Pokus nije propao. Propast znači da se iz eksperimenta ne mogu izvući nikakvi zaključci, a ovdje to nije slučaj. Općenito, napraviti pokus iz kojeg se baš ništa ne može zaključiti svojevrstan je izazov jer su naši umovi općenito dosta sposobni izvlačiti zaključke, pa makar oni bili da pokus treba drugačije izvesti.

Dakle, ono što je u pokusu opaženo je da je natrijev klorid kristalizirao na koncu (ne znam od kojeg materijala), a na vuni nije. Da jest kristalizirao na koncu, znamo čim imamo kruti natrijev klorid jer ta sol u krutom stanju gotovo uvijek bude kristalna. Amorfni se natrijev klorid može dobiti tek u posebnim uvjetima, npr. naglim uparavanjem nanometarskih kapljica vodene otopine natrijevog klorida. To što kristali ne djeluju kristalno stvar je njihove veličine. Pogledaš li ih pod jakim povećalom ili mikroskopom, trebale bi se vidjeti ravne plohe pod pravim kutevima, odnosno puno malih slijepljenih kristalića.
Razlog zašto je nastalo puno sitnih, a ne nekoliko velikih kristala, vjerojatno je to što je konac imao na sebi mnoštvo mjestâ na kojima su mogli početi rasti kristali, a nije mi nezamislivo ni to da je u otopini bilo dosta čestica prašine koje su onda služile kao jezgre kristalizacije.
Niti vune očito nisu imale površinu prikladnu za nukleaciju i rast kristalâ. Mogući razlog tomu je lanolin, mast koje ima u vuni i koja, budući nepolarna, nije nešto na što će se lako hvatati ioni - površina čaše puno im je privlačnija. Ako je hipoteza o lanolinu točna, onda bi vuna dobro istrljana i isprana deterdžentom u istim uvjetima trebala imati na sebi kristaliće soli.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com