Zbog čega se neki hidridi 1., 2. i 13. skupine svrstavaju u kovalentne?

Ime i prezime: Antonio

Hoće li neki binarni spoj biti pretežito ionskog ili kovalentnog karaktera, u principu odlučuje razlika elektronegativnostî elemenata od kojih je građen. Iako oštre granice nema, često će se spominjati nekakve granične vrijednosti s jedne strane kojih su kovalentne veze, a s druge ionske. Linus Pauling je kao graničnu vrijednost uzeo 1,7, ali naći će se i drugačijih vrijednostî, od 1,6 do 2,1, a ponekad će se i raspon razlika od 1,6 do 2,0 uzeti kao zasebna kategorija polarnih kovalentnih veza.

Želimo li biti sigurniji od toga da se vodimo ponešto arbitrarnim brojkama, možemo proučiti kako su hidridi građeni. Ako se u uzorku nekog spoja može prepoznati molekulska građa (npr. jer spoj lako hlapi ili jer smo spektroskopskim putem detektirali molekule), onda možemo reći da se radi o kovalentnom spoju. Ako pak nađemo gusto pakirane čestice (to ćemo tipično naći pomoću difrakcije rentgenskog zračenja na kristalnom uzorku), kako već priliči ionskim strukturama, onda možemo zaključiti da je spoj ionski. Uzme li se u obzir da su strukture velike većine hidridâ već odavno poznate, ono što trebamo je naprosto zaviriti u literaturu (za početak u Wikipediju, a dalje ovisno o tomu što ćemo u njoj naći). Zahvaljujući radu istraživačâ, znamo npr. da su svi hidridi elemenata prve skupine ionski, dok je berilijev hidrid jedini kovalentni hidrid iz druge skupine. U trinaestoj skupini, kako se čini, imamo isključivo kovalentne hidride, s tim da će jedino hidridi bora biti građeni od malih molekula, dok su ostali u krutom stanju vjerojatno polimerne građe (vjerojatno velim jer hidridi indija i talija zasad nisu dobiveni u dostatnim količinama, nego samo kao šačica molekula dostatnih taman da se mogu identificirati.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com