Nađeno je da oksid nekog jednovalentnog metala sadrži 6,92 % kisika. Oksid metala otopljen je u dušičnoj (nitratnoj) kiselini i podvrgnut je elektrolizi. Prolazom 336 C elektriciteta izluči se na katodi 0,376 g metala. Koji je to metal, odnosno metalni oksi

Ime i prezime: Dora Horvat doras0612@gmail.com

Obično ne viđam da se u istom zadatku tako eksplicitno nude dva posve različita načina da se riješi. U znanosti je, međutim, takvo stanje prirodno i poželjno jer s različitim načinima provjere istog možemo biti sigurniji u ono što smo otkrili.
Prvi način rješavanja ide preko masenog udjela. Ako znamo da je metal jednovalentan (taj podatak u stvarnim eksperimentima obično nećemo imati), maseni udio kisika u njegovom oksidu izrazit ćemo kao:

w(O, M2O) = Ar(O)/(Ar(O) + 2⋅Ar(M))

Iz tog izraza možemo i moramo izvući relativnu atomsku masu metala jer će nam ona, uz pomoć tablice periodnog sustava elemenata, otkriti identitet metala:

w(O, M2O)⋅Ar(O) + 2⋅w(O, M2O)⋅Ar(M) = Ar(O)

2⋅w(O, M2O)⋅Ar(M) = Ar(O) ‒ w(O, M2O)⋅Ar(O)

Ar(M) = Ar(O)⋅(1 ‒ w(O, M2O))/(2⋅w(O, M2O))

Vrijednost koju sam dobio ovim računom iznosi 108 g/mol, što odgovara srebru.

Drugi način rješavanja zadatka koristi podatke o elektrolizi, odnosno Faradayeve zakone elektrolize:

m(M) = Ar(M)⋅Q/(z⋅F)

Ar(M) = m(M)⋅z⋅F/Q

Ovim računom opet sam dobio 108 g/mol, čime je prvi rezultat dodatno potvrđen.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com