Poštovani, hvala na odgovorenome pitanju vezanom za vrelišta alkohola i alkana. Moje sljedeće pitanje je iz nomenklature organskih spojeva jer sam pronašao dosta proturječnih podataka. Naime, naišao sam na podatak da se, ukoliko je aldehidna (formilna) skupina (-CHO) vezana izravno na ciklički spoj (prsten), taj spoj dobiva ime dodavanjem nastavka -karbaldehid na osnovni spoj. Primjerice, kad bi -CHO skupina bila vezana na benzenski prsten, taj bi se spoj zvao benzenkarbaldehid, no u mom udžbeniku piše fenilmetanal i nigdje se niti ne spominje nastavak -karbaldehid i takav način imenovanja, spominje se samo trivijalno ime benzaldehid. Na Youtube videima škole za život iz online nastave 2020. godine koriste nastavak -karbaldehid (npr. cikloheksankarbaldehid). Također,ako smijem, pitao bih još samo jesu li imena poput dimetil-keton (za propan-2-on) također po IUPAC-u ili su to trivijalna imena. Hvala unaprijed i lijep pozdrav.

Ime i prezime: Fabijan Teskera fabijan.teskera@gmail.com

Jedan kemijski spoj može imati više trivijalnih, i više sustavnih kemijskih imena, od kojih su sva ispravna. Imena benzenkarbaldehid i fenilmetanal su oba u skladu s pravilima tvorbe sustavnih kemijskih imena i oba se odnose na spoj koji uobičajeno zovemo benzaldehid.

Isto tako, imena dimetil-keton i propan-2-on su alternativna imena za aceton. U imenu propan-2-on čak možemo ispustiti lokant 2 pa pisati samo propanon, jer je i bez dvojke jasno o čemu se radi. Time dobivamo četiri imena za isti spoj: dimetil-keton, propan-2-on, propanon i aceton. Koje ćemo od njih upotrijebiti često ovisi o situaciji i kontekstu.

Nešto o toj temi, samo na primjeru anorganskih spojeva, pisao sam ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr