Iznenađen sam da vi iz eskole neznate da zažaren kres kamen eksplodira kada je bačen na tvrdu povrsinu ... Ako ne vjerujete ili neznate probajte sami ovo izvesti pa cete vidjeti ! Kada se uvjerite da je moja informacija istinita preuredite vas odgovor na moje proslo pitanje .

Ime i prezime: Ivan Novak nema

Radi se o nesporazumu. Tvoje pitanje je glasilo "Možete objasniti zašto ta legura eksplodira kad se zagrijava s puno iskrica?" S obzirom na kontekst u kome je pitanje postavljeno, ja sam mislio da govoriš o mehanizmu paljenja upaljača, odnosno o onome što se događa od trenutka kada pokreneš kotačić na upaljaču do trenutka paljenja izlazećeg plina. Po tvom pitanju, ti uzimaš leguru, prema njoj uperiš "puno iskrica" (kakvih iskrica, odakle?) i s njima ju zagrijavaš. Ona se zagrijava, zagrijava i na kraju eksplodira (i onda valjda upali plamen?) a ti me pitaš zašto. Tako sam ja shvatio pitanje i na njega odgovorio. Ti si zapravo vjerojatno htio pitati ovo: "Možete li mi objasniti zašto ta legura, ako se zagrije i zatim snažno udari, eksplodira uz razvijanje puno iskrica?" Pa vrlo jednostavno: ta je legura krta, od udarca se razleti u male komadiće velike površine koji se na zraku zapale i izgore. Budući da ih je mnogo i da se sve događa u kratkom vremenu, imamo učinak eksplozije. U upaljaču se to ne događa jer legura nije dovoljno zagrijana i nema udarca.

Nadam se da smo se sada razumjeli i da si zadovoljan s odgovorom. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr