Kakvo je talište i vrelište alkana s: a)razgranatim lancem u odnosu na nerazgranate alkane s istim brojem C atoma b)nerazgranatih alkana s manje C atoma u odnosu na alkane s više C atoma Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Paula Pućo pucopaula@gmail.com

Na podzadatak a) dijelom je odgovoreno u pitanju ovdje. Znači, vrelišta će biti viša kod alkanâ s ravnolančastim molekulama, dok za tališta to ne mora biti slučaj jer tu bitnu ulogu igra i molekulska simetrija.

Za drugi podzadatak treba razmisliti što uopće drži molekule alkanâ zajedno, kad su u kondenziranim fazama. Odgovor na to pitanje su disperzijske (Londonove) sile, koje pojedinačno nisu osobito jake, ali zato se uspostavljaju između svih dijelova molekula koji su u bliskom kontaktu. Zbog toga će ukupno djelovanje disperzijskih sila biti veće kod većih molekula, a time će spojevi građeni od većih molekula imati i viša vrelišta, a onda i tališta.

Usput, nije zgorega pogledati ovaj odgovor koji se isto bavi talištima i vrelištima.

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com