Množina od 0,60 mola željezova (II) klorida otopljena je u jednoj litri razrijeđene klorovodične kiseline množinske koncentracije 1mol/l. U otpinu je dodano 0,05 mola čvrstoga kalijeva permanganata. Produkti u reakciji su željezov (III) klorid, manganov (II) klorid, kalijev klorid i voda. Kolika je množinska koncentracija Fe2+ iona u otopini nakon završene reakcije? Unaprijed hvala!!

Ime i prezime: Anamarija Soldatić anamarija.soldatic@gmail.com

Da bi se zadatak riješio, prvo treba izjednačiti jednadžbu reakcije koja se zbiva, a onda iz stehiometrijskog odnosa željezovog(II) klorida i kalijevog permanganata izračunati koliko je željeza utrošeno, odnosno koliko je ostalo na kraju reakcije.

O tomu kako se izjednačavaju tzv. redoksi puno smo već pisali pa se ne bih ponavljao, nego radije preporučio npr. ovaj i ovaj odgovor, odnosno sve što nađeš ako u tražilicu upišeš "redoks" ili "izjednaci.doc". Kad izjednačiš jednadžbu, ona bi trebala izgledati ovako.

5 FeCl2 + 8 HCl + KMNO4 → 5 FeCl3 + MnCl2 + KCl + 4 H2O

Prije drugog dijela pripomenuo bih samo da se ne mogu ne zapitati ne bi li u opisanim uvjetima nastalo i nešto klora koji bi iz otopine izašao prije nego što bi stigao reagirati sa željezovim(II) kloridom.

Sad kad znamo da željezov(II) klorid i kalijev permanganat reagiraju u omjeru 5 : 1, možemo i izračunati kolika će biti konačna koncentracija željezovih(II) kationa u otopini:

c(Fe2+) = n(Fe2+)/V(otopina)

= (n0(FeCl2) ‒ 5⋅n0(KMnO4)/V(otopina)

Odgovorio: Ivica Cvrtila   aproksimativac@gmail.com