molila bih ako nije problem, smjernice za zadatatke. 2. U 145 g otopine natrijeva klorida u vodi maseni udjel Na Cl je 15%, Iz te otopine treba prirediti izotoničnu otopinu (w 0,9%). Koliki volumen vode treba dodati? 3. Izračunaj maseni udio šećera u vodi ako se u 120 g otopine masenog udjela 7% doda 30g vode. 4. Koliki će biti maseni udio glukoze u otopini ako se pomiješa 20g otopine glukoze masenog udjela 3% i 50 g otopine glukoze masenog udjela 7%?

Ime i prezime: valentima sajko vsajko008@gmail.com

U drugom zadatku treba iskoristiti činjenicu da se masa natrijevog klorida ne mijenja razređivanjem i izraziti tu masu pomoću masa polazne i konačne otopine:

m(NaCl) = w1(NaCl)⋅m1(otopina)

= w2(NaCl)⋅m2(otopina)

Masa dodane vode bit će jednaka razlici masa konačne i polazne otopine:

mdod.(voda) = m2(otopina) − m1(otopina)

= w1(NaCl)⋅m1(otopina)/w2(NaCl) − m1(otopina)

= m1(otopina)⋅(w1(NaCl)/w2(NaCl) − 1)

U trećem zadatku treba naći masu šećera iz mase i masenog udjela prve otopine i onda izračunati maseni udio šećera u drugoj otopini:

w2(šećer) = m(šećer)/(m1(otopina) + mdod.(voda))

= w1(šećer)⋅m1(otopina)/(m1(otopina) + mdod.(voda))

U četvrtom zadatku treba izračunati mase šećera u obje otopine i onda njihov zbroj podijeliti s ukupnom masom: